Preskočiť navigáciu

Projekt: Rešpekt pre zdravie

31.12.2014

„Stredoškoláci by mali viac športovať, zdravšie sa stravovať a prestať fajčiť“

Stredoškoláci jedia veľmi málo ovocia a zeleniny, uprednostňujú rýchle občerstvenie, konzumujú veľa komerčných sladkostí, mnohí tiež nešportujú, sedia pred obrazovkami viac ako 5 hodín denne a približne tretina školákov pravidelne fajčí. Vyplýva to z výsledkov projektu Rešpekt pre zdravie, ktoré realizovali Bratislavský kraj a Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave na stredných školách v pôsobnosti župy.

„Bol to dobrovoľný projekt, trvalo nám to dva roky a otestovali sme zhruba 5-tisíc študentov. Sumár výsledkov hovorí o tom, v ako stave máme v Bratislavskej župe mladú populáciu. Závery sú pomerne alarmujúce,“ povedal bratislavský župan Pavol Frešo. Zarážajúce sú podľa neho napríklad výsledky tlaku krvi, kde optimálne hodnoty zistili len u 38% chlapcov a 85% dievčat – čo je pre budúcnosť istou predispozíciou pre rôzne typy chorôb. Do rizikovej zóny patrí až 62% chlapcov a 15% dievčat. „Veľmi ma zarazilo, že 36% dievčat a 32% chlapcov denne fajčí,“ uviedol župan. Zároveň doplnil, že budú ďalej pokračovať v tých aktivitách, ktoré si vytýčili, napr. podpora športu či aktívneho oddychu.

Výsledkom projektu je aj výstup vo forme webového sídla, ktoré je určené pre rodičov a  mládež vo veku od 15 do 19 rokov a prostredníctvom ktorého sa interaktívnym spôsobom oboznámia s pravidlami správnej výživy, telesnej aktivity. Na tejto stránke ďalej nájdu rady ohľadom vhodnej organizácie času,  usmernenia v oblastiach pestovania dobrých vzťahov, neuzatvárania sa pred problémami iných, rizikové faktory, ktoré veľmi vplývajú na zdravie, pohybovú výkonnosť a dĺžku aktívneho života človeka. 

www.respektprezdravie.sk

 

Ďalšie informácie týkajúce sa projektu:

Podľa riaditeľa Odboru zdravotníctva a lekára samosprávneho kraja Valeriána Potičného chcú zmeniť a zlepšiť návyky študentov, aby ich celková kondícia do budúcna bola lepšia. „Chceme zlepšiť pohybovú aktivitu študentov budovaním ihrísk a tiež možnosťami športového vyžitia. Budeme úzko komunikovať s vedením škôl, študentmi aj lekármi, aby sme znížili podiel nezúčastnených na telesnej výchove,“ priblížil niektoré opatrenia kraja. Župa chce tiež zmeniť dietetický režim v školských jedálňach tak, aby sledoval celosvetové trendy stravovania vo výžive detí, a obmedziť na minimum predaj zdraviu neprospešných potravín v školských bufetoch.

Projekt sa robil v prostredí 68 stredných škôl, ktoré navštevuje vyše 19 000 študentov. Konkrétne merania sa vykonali na 5000 študentoch vo veku 14-18 rokov. Súčasťou meraní boli dotazníky s 255 parametrami o každom študentovi, antropometrické a fyziologhické merania (tlak krvi, telesná výška, hmotnosť, telesné obvody) a odbery krvi. Pri meraniach pomáhalo 146 študentov a 20 pedagógov z RÚVZ BA, zo Slovenskej zdravotníckej univerzity, Lekárskej fakulty UK a stredných zdravotných škôl. RÚVZ BA takúto akciu uskutočňoval aj v prostredí základných škôl v Petržalke. 

Prvým z cieľov projektu bolo  získanie relevantných informácii o výskyte kardiometabolického rizika v populácii študentov stredných škôl, ktoré sú v pôsobnosti BSK. Dôvodom je vysoký výskyt chronických ochorení a ich rizikových faktorov v dospelej populácii SR.

Realizácia: BSK v partnerstve s RUVZ BA

Prostredie projektu: 58 stredných škôl a cca 19000 študentov

  • merania vykonané na cca 5000 študentoch vo veku 14-18 rokov
  • 255 údajov o stave zdravia každého studenta
  • Trvanie projektu- apríl 2010- december 2012

Metódy

  1. Dotazníky
  2. antropometrické a fyziologické merania - tlak krvi, tepová frekvencia, telesná výška, hmotnosť, telesné obvody
  3. Odbery krvi

Pomoc pri meraniach: 146 študentov a 20 pedagógov SZU, LFUK a SZŠ.

Všetky aktuality