Preskočiť navigáciu

Usmernenie hlavného hygienika v súvislosti s vírusom Zika

26.02.2016

Úrad verejného zdravotníctva SR situáciu nepretržite monitoruje cez systém rýchleho varovania (EWRS) Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu ochorení (ECDC). Hrozba infekcie vírusu je možná pri vycestovaní do krajín, kde je vírus Zika rozširovaný cez komáre Aedes aegypti (aktuálny zoznam tu: http://ecdc.europa.eu/en/healthtopics/zika_virus_infection/zika-outbreak/Pages/Zika-information-travellers.aspx). Cestovať do týchto krajín sa neodporúča tehotným ženám, resp. ženám, ktoré plánujú tehotenstvo. Komár Aedes aegypti podľa dostupných informácií v Európe zatiaľ nie je rozšírený.

Občania Slovenskej republiky by pri cestách do oblastí postihnutých ochorením mali dodržiavať preventívne opatrenia zamerané na prevenciu uštipnutia komármi. Informácie k preventívnym opatreniam má ÚVZ SR zverejnené na webovej stránke www.uvzsr.sk. Prevencia spočíva v celodennom  používaní repelentov, ktoré by mali obsahovať 30 % aktívnej látky DEET. Dôležité je nosenie vhodného odevu minimalizujúceho bodnutie komárom (dlhé rukávy a dlhé nohavice), používanie moskytiér a vyhýbanie sa oblastiam, ktoré sú zamorené komármi. Cestovatelia by si mali všímať príznaky infekcie Zika vírusom, a v prípade podozrenia vyhľadať odbornú zdravotnú starostlivosť a informovať lekára o pobyte v oblasti postihnutej Zika vírusom.

Zika vírus spôsobuje mierne ochorenie, ktoré po niekoľkých dňoch odznie. Nebezpečenstvo Zika vírusu spočíva v jeho predpokladanom vplyve na novorodencov matiek, ktoré sa vírusom nakazili počas tehotenstva. Vírus Zika pravdepodobne spôsobuje u takýchto novorodencov vznik mikorocefálie, t. j. neprimerane malú hlavu. Tento stav je sprevádzaný rôznymi neurologickými poruchami a záchvatmi. Pri poruche je výrazne ovplyvnený intelektuálny vývin jedinca, avšak poruchy motoriky sa môžu prejaviť až v neskoršom veku. 

Podľa dostupných informácií až u 80 % nakazených môže infekcia prebiehať bez klinických príznakov a infikovaná osoba nezistí, že má Zika vírus. Približne 20 % nakazených osôb vírusom Zika má príznaky ochorenia. Ochorenie sa prejavuje zvýšenou teplotou (<38,5 °C), bolesťami kĺbov, prípadnými opuchmi najmä menších kĺbov na rukách a nohách, kožnými vyrážkami, ktoré sa šíria z tváre na telo, zápalom spojoviek a chrípke podobnými príznakmi (bolesť hlavy, svalov, únava a podobne).

Liečba príznakov ochorenia spočíva v podávaní bežne dostupných liekov proti bolesti a horúčke a v dostatočnom prísune tekutín. Špecifická liečba zatiaľ neexistuje.

V priloženom dokumente sa dozviete informácie o víruse, postup, ktorý vykonajú lekári pri podozrení na jeho výskyt, odporúčané preventívne opatrenia pre cestovateľov ako aj pre tých, ktorí sa vrátili z pobytu v krajinách s výskytom vírusu Zika.

Usmernenie hlavného hygienika SR v súvislosti s vírusom Zika (PDF, 2276KB)

Všetky aktuality